STRONA GŁÓWNA   PLAN LEKCJI   E-DZIENNIK   BAZA DYDAKTYCZNA   KONTAKT
   Modyfikacja: 2020-01-02
Artykułów: 178
Autorów: 73
horoskop 2011   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop 2015
Strona główna SKD Gość ZSŁRóżneSportUroczystościWycieczkiZSŁ w prasieFelietony i recenzjeHoroskopy60-lecie ZSŁKonkursy i projekty
Witamy w dziale zawierającym artykuły opisujące wydarzenia z życia szkoły i nie tylko.

4 czerwca - przełom na drodze ku demokracji

4 czerwca kojarzy się z wolnością i wyborami. Czy na pewno wszyscy wiemy, co dokładnie wydarzyło się tego dnia? Oto fakty.

Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego) odbyły się w dwóch terminach: 4 czerwca i 18 czerwca. W powojennej historii Polski były to pierwsze "częściowo" wolne wybory. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

Wybory te stały się symbolem zmian w ustroju politycznym Polski, ponieważ te "częściowo" wolne wybory kończyły epokę PRL-u, dając początek III RP.

W 1988 roku w całym kraju doszło do serii strajków z powodu niezadowolenia społecznego. Jednym z ważniejszych postulatów była ponowna legalizacja "Solidarności". Dnia 31 sierpnia doszło do spotkania Lecha Wałęsy z gen. Kiszczakiem, po którym Wałęsa wezwał do zaprzestania strajków. Mimo braku postępu w rozmowach przy kolejnych spotkań z przedstawicielami władzy, 18 grudnia powołany został Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność", jego trzon stanowili zwolennicy rozwiązań kompromisowych. Debata telewizyjna z dnia 30 listopada pomiędzy Lechem Wałęsą a przewodniczącym OPZZ Alfredem Miodowiczem ugruntowała popularność pierwszego w społeczeństwie. W trakcie do obrad X Plenum KC PZPR działacze partyjni przyjęli koncepcję porozumienia z "Solidarnością". Około dwóch miesięcy (6 luty - 5 kwietnia 1989) toczyły się obrady tzw. Okrągłego Stołu. W ich wyniku podjęto szereg postanowień, w tym o zmianie ordynacji, kompetencjach prezydenta oraz utworzeniu Senatu. M.in. ustalono, że 65% w Sejmie przypadnie przedstawicielom PZPR, ZSL, SD oraz stronnictw prorządowych, natomiast o pozostałe 35% ubiegać się będą mogli kandydaci bezpartyjni. Całkowicie wolne miały być natomiast wybory do Senatu. Sejm zmienił ordynację wyborczą 7 kwietnia 1989 roku oraz dokonał nowelizacji konstytucji, zaś 17 kwietnia Sąd Najwyższy ponownie zarejestrował "Solidarność".

Podział mandatów w czerwcowych wyborach parlamentarnych wg. kontraktu zawartego przy "Okrągłym stole".

Ten właśnie podział mandatów zapisany w porozumieniach "okrągłego stołu" dał później nazwę kadencji sejmowej lat 1989-1991, którą zapamiętano jako "Sejm Kontraktowy". Przy "okrągłym stole" zapadły również inne decyzje, m.in.: zapisy dotyczące ordynacji wyborczej, legalizacja "Solidarności", sposobu wyboru prezydenta.

Pierwsza tura wyborów odbyła się 4 czerwca 1989 roku. Wybierano w niej 460 posłów i 100 senatorów. Uprawnionych do głosowania było ok. 27,3 miliona osób, frekwencja wyniosła 62,11% (ok. 17 mln). Zgodnie z ordynacją, wybierano 425 posłów spośród 1682 kandydatów zgłoszonych w 108 okręgach oraz 35 z Krajowej Listy Wyborczej. Wybrano 165 posłów: 160 "bezpartyjnych" z "Solidarności", dwóch z ZSL, jeden z PZPR oraz dwóch z Listy Krajowej (jeden z ZSL i jeden bezpartyjny) - pozostali musieli wystartować w drugiej turze. W wyborach do Senatu startowało 555 kandydatów, z czego wybrano 92, wszyscy byli kandydatami Komitetu Obywatelskiego.

Nazwa ugrupowania Okręgi Lista krajowa Łączna ilość mandatów %
PZPR 156 17 173 37,6
ZSL 67 67 76 16,5
SD 24 3 27 5,9
PAX 7 3 10 2,2
UChS 6 2 8 1,7
PZKS 4 1 5 1,1
Bezpartyjni 161 - 161 35

Wyniki pierwszej tury świadczyły o wielkim sukcesie "Solidarności". Koalicja rządowa była w dużym stopniu zaskoczona brakiem poparcia wśród społeczeństwa. Klęska PZPR i sojuszników była tak wielka, że porozumienia "okrągłego stołu" zostały poważnie zachwiane. Mimo to obie strony poszły na kompromis, o czym świadczyła zgoda opozycji na zmianę ordynacji wyborczej przed drugą turą - 12 czerwca w sposób bezprecedensowy zostały przyjęty dekret o zmianie ordynacji wyborczej, umożliwiający przekazanie 33 nieobsadzonych mandatów z listy krajowej do okręgów wyborczych. Nie mogli to być kandydaci startujący w pierwszej turze.

W drugiej turze wyborów, która odbyła się 18 czerwca, uczestniczyło zaledwie 25% uprawnionych do głosowania. "Solidarność" zdobyła brakujący mandat poselski oraz 7 z 8 senatorskich. Dopełnieniem porozumień "okrągłego stołu" stał się, nie bez kłopotów, wybór przez Zgromadzenie Narodowe Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL w dniu 19 lipca. Pierwszym niekomunistycznym premierem w powojennej Polsce został Tadeusz Mazowiecki dnia 24 sierpnia. Przełom został dokonany.

W 1989 roku wybory parlamentarne stały się początkiem upadku komunizmu w Polsce, dzięki nim został poczyniony duży krok naprzód w drodze do demokracji.

4 czerwca stał się świętem wolności - wolności Polaków. W ramach obchodów Święta Wolności odbędzie się w tym roku wiele wydarzeń i inicjatyw społecznych poświęconych różnym obliczom sukcesu polskiej transformacji. W ramach obchodów 24. rocznicy '89 zaplanowano m.in.: Dzień Dziecka na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, koncert na warszawskim Placu Konstytucji pt. "Wolność Wyboru - Wybór Wolności", odznaczenia dla osób, których sukcesy są symbolem zagospodarowania wolności, Toast za Wolność na Placu Konstytucji oraz wiele innych wydarzeń.

W liście do obywateli Prezydent RP napisał m.in. "4 czerwca 1989 roku odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej historii. (…) Bądźmy dumni z tego, jak dobrze udało nam się zagospodarować wolność, jak wiele osiągnęliśmy w budowaniu obywatelskiego, demokratycznego państwa i społeczeństwa". Prezydent apeluje również o to, byśmy jako obywatele potrafili dbać o wolność i pielęgnować ją.

Warto tego dnia zastanowić się, czy potrafimy uszanować wywalczoną i daną nam wolność oraz czy mądrze potrafimy z niej korzystać.

Wojciech Węgier
klasa 3Tc

W swoim artykule korzystałem z informacji dostępnych na stronach:
  www.wikipedia.pl
  www.prezydent.pl
  www.racjonalista.pl
  Świat Wiedzy

Autor Wojciech Węgier () dotychczas napisał następujące artykuły
4 czerwca - przełom na drodze ku demokracji
4 czerwca - przełom na drodze ku demokracji
Opublikowano: 2013-06-04
   4 czerwca kojarzy się z wolnością i wyborami. Czy na pewno wszyscy wiemy, co dokładnie wydarzyło się tego dnia? Oto fakty.    Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. Wybory czerwcowe, Wybory do Sejmu Kontraktowego) odbyły się w dwóch terminach: 4 czerwca i 18 czerwca. W powojennej historii Polski były to pierwsze "częściowo" wolne wybory. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy...
Czytaj więcej...
Redakcja oraz autorzy artykułów

OPIEKUNOWIE SZKOLNEGO KOŁA DZIENNIKARSKIEGO

pani Izabela Szczęsna-Hajdas, pan Artur Łagodzki, pan Bartosz Stolarczuk

AUTORZY ARTYKUŁÓW

 (1 Te),  (And1),  (Bgf),  (Emil),  (Iri),  (Klasa 1Ta),  (Mikul),  (Redaktor SKD),  (SU TŁiMC),  (TŁiMC), Klasa 3Tc,  Artykuly w gazetach,  Baal (Baal), Tomasz Balul, Aleksandra Baranowska, Karol Bartczak, Agnieszka Bekas, Kamil Bielecki, Dawid Bis, Aleksandra Bujko, Nikola Cembrzyńska, Julia Ciepła, Marta Cygaro, Kacper Cywka, Remigiusz Drozdowski, Tomasz Drula, Natalia Faleńska, Nikola Hinkulak, Przemysław Jastrzębski, Wojciech Jung, artykuł klasowy, Natalia Kłosowska, Nagdalena Kmieć, Patryk Kocoń, Natalia Kołodziejczyk, Magdalena Krawczyk, Rafał Krukowski, Kamil Kucharczyk, Adrian Kuczyński, Małgorzata Kulczewska, Kacper Kusz, Oskar Kuśmierski, Barbara Lachowicka, Anita Laskowska, Tomasz Lebiedziewicz, Tomasz Lebiedziewicz , Michał Lewandowski (---), Tomasz Lipiński, Oskar Lisiński, Maciej Ładanek, Artur Łagodzki,  Łojson (Łojson), Adam Macios, Maciej Marczewski, Szymon Mariański, Maciej Matysiak, Jakub Michalski (KObi), Krzysztof Michalski, Robert Miecznik, Wróżbita Mikul, Ewelina Murawska, Bartłomiej Nawrolski, Patrycja Nojek, Małgorzata Nowak, Rafał Nowogórski, Ernest Osiak, Damian Panasiuk, Sandra Pożoga, Paweł Prajzendanc, Aleksandra Prusinowska, Patryk Przybyła, Anita Rolik, Filip Samborski, Lidia Skóra, Jakub Skuratowski, Hanna Sokołowska, Arseniusz Sorokin, Michał Stankiewicz, Kamil Stępień, Bartosz Stolarczuk (BartekS), Dariusz Sulikowski, Izabela Szczęsna-Hajdas, Elżbieta Szczupak, Mirosław Szewczyk, Mirosław Szewczyk, Aleksandra Szneider, Michał Taniukiewicz, Bożena Tęgowska, Damian Wach, Wojciech Węgier, Zuzanna Wiesion, Bartek Wiœniowski, Łukasz Wojciechowski, Artur Wołosewicz, Grzegorz Wójtowicz, Praca Zbiorowa, Paulina Zielińska, Maciej Zieliński, Karolina Zyśk, Grzegorz Żegliński, Małgorzata Żeleźnicka,


Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych w Szczecinie
71-080 Szczecin, ul. Ku Słońcu 27-30
Szczecin 2024-03-01 r.
tel.: 91-48-48-056, FAX: 91-48-56-039