STRONA GŁÓWNA   PLAN LEKCJI   E-DZIENNIK   BAZA DYDAKTYCZNA   KONTAKT
   Modyfikacja: 2020-01-02
Artykułów: 178
Autorów: 73
horoskop 2011   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop 2015
Strona główna SKD Gość ZSŁRóżneSportUroczystościWycieczkiZSŁ w prasieFelietony i recenzjeHoroskopy60-lecie ZSŁKonkursy i projekty
Witamy w dziale zawierającym artykuły opisujące wydarzenia z życia szkoły i nie tylko.
<strong>
		Evan McGilvray - Marsz Czarnych Diabłów
		</strong>

Evan McGilvray - Marsz Czarnych Diabłów

Przeglądając w księgarni książki historyczne, natrafiłem na ciekawe wydanie utworu Evana McGilvray`a, które mnie zainteresowało. Sam tytuł był bardzo interesujący, bo wskazywał, że będzie to książka nawiązująca do historycznego znanego generała, jakim był Stanisław Maczek.

Główny bohaterem tej książki jest obywatel Holandii, generał Wojska Polskiego oraz kawaler Orderu Orła Białego. Młody Stanisław zaczął swoją karierę wojskową w Legionach Piłsudskiego, w czasie I wojny światowej brał udział w walkach po stronie Austro-Węgier potem, w 1919 roku, został awansowany przez Józefa Piłsudskiego na stopień kapitana, na polu walki o Czerniów. Dzięki znakomitej umiejętności dowodzenia udało się Stanisławowi przełamać front sowiecki w roku 1920, później 1 grudnia 1924 awansował na podpułkownika.

W 1939 r. Maczek wraz ze swą jednostką brał udział w walkach odwrotowych i działaniach opóźniających na rzecz Armii Kraków i Karpaty. Zadał niemieckiemu XXII Korpusowi Pancernemu ciężkie straty w bitwach pod Jordanowem, Wiśniczem, Rzeszowem i Łańcutem. 18 września z rozkazu Naczelnego Wodza zmuszony był wraz z całą jednostką przerwać walkę przekroczyć granicę polsko-węgierską. 15 listopada 1939, w uznaniu zasług, otrzymał awans do stopnia generała brygady. Za udział w wojnie obronnej 1939 otrzymał Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari.

W 1940 roku przedostaje się do Francji, gdzie zostaje dowódcą ośrodka wojskowego w Coëtquidan. 21 września dociera do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymuje przydział na stanowisko dowódcy 2 Brygady Strzelców, którą później przekształca na słynną 1. Dywizję Pancerną.

1 sierpnia 1944 dywizja wylądowała w Normandii, w pobliżu Caen. Generał Maczek dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise. Od 1945 roku pozbawiony świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim, rozpoczął pracę jako sprzedawca, a następnie barman. Zmarł w wieku 102 lat w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Oceniając poświęcenie Maczka, który walczył na wielu frontach, możemy nazwać go bohaterem. Stanisław, jak i wielu innych dowódców, został pozbawiony obywatelstwa polskiego i skazany na zapomnienie, jednak miłość do ojczyzny pozwoliła i jemu i innym walczyć o wolność Polski, co czyni ich postępowanie jako chwalebne.

Odyseja Dywizji Pancernej Generała Maczka dała wyobrażenie o wojnie, jaką musieli stoczyć Polacy na innych frontach. Książka w szczegółowy sposób opisuje zmagania 1. Dywizji Pancernej w walkach na froncie zachodnim, choć żołnierze nie zawsze wychodzili z nich zwycięsko.

Podsumowując, książka Evana McGilvray`a jest dedykowana dla osób lubiących szczegółowe opisy bitew, rozkazy znanych oraz nieznanych dowódców, a nawet ukazane są szczegółowe statystyki. Sposób, w jaki autor opisał codzienne zmagania 1 Dywizji Pancernej, zachęca czytelnika do przeczytania tej książki.

Ernest Osiak
klasa 2Ta

Autor Ernest Osiak () dotychczas napisał następujące artykuły
Evan McGilvray - Marsz Czarnych Diabłów
Opublikowano: 2020-07-07
Przeglądając w księgarni książki historyczne, natrafiłem na ciekawe wydanie utworu Evana McGilvray`a, które mnie zainteresowało. Sam tytuł był bardzo interesujący, bo wskazywał, że będzie to książka nawiązująca do historycznego znanego generała, jakim był Stanisław Maczek...
Czytaj więcej...
Redakcja oraz autorzy artykułów

OPIEKUNOWIE SZKOLNEGO KOŁA DZIENNIKARSKIEGO

pani Izabela Szczęsna-Hajdas, pan Artur Łagodzki, pan Bartosz Stolarczuk

AUTORZY ARTYKUŁÓW

 (1 Te),  (And1),  (Bgf),  (Emil),  (Iri),  (Klasa 1Ta),  (Mikul),  (Redaktor SKD),  (SU TŁiMC),  (TŁiMC), Klasa 3Tc,  Artykuly w gazetach,  Baal (Baal), Tomasz Balul, Aleksandra Baranowska, Karol Bartczak, Agnieszka Bekas, Kamil Bielecki, Dawid Bis, Aleksandra Bujko, Nikola Cembrzyńska, Julia Ciepła, Marta Cygaro, Kacper Cywka, Remigiusz Drozdowski, Tomasz Drula, Natalia Faleńska, Nikola Hinkulak, Przemysław Jastrzębski, Wojciech Jung, artykuł klasowy, Natalia Kłosowska, Nagdalena Kmieć, Patryk Kocoń, Natalia Kołodziejczyk, Magdalena Krawczyk, Rafał Krukowski, Kamil Kucharczyk, Adrian Kuczyński, Małgorzata Kulczewska, Kacper Kusz, Oskar Kuśmierski, Barbara Lachowicka, Anita Laskowska, Tomasz Lebiedziewicz , Tomasz Lebiedziewicz, Michał Lewandowski (---), Tomasz Lipiński, Oskar Lisiński, Maciej Ładanek, Artur Łagodzki,  Łojson (Łojson), Adam Macios, Maciej Marczewski, Szymon Mariański, Maciej Matysiak, Jakub Michalski (KObi), Krzysztof Michalski, Robert Miecznik, Wróżbita Mikul, Ewelina Murawska, Bartłomiej Nawrolski, Patrycja Nojek, Małgorzata Nowak, Rafał Nowogórski, Ernest Osiak, Damian Panasiuk, Sandra Pożoga, Paweł Prajzendanc, Aleksandra Prusinowska, Patryk Przybyła, Anita Rolik, Filip Samborski, Lidia Skóra, Jakub Skuratowski, Hanna Sokołowska, Arseniusz Sorokin, Michał Stankiewicz, Kamil Stępień, Bartosz Stolarczuk (BartekS), Dariusz Sulikowski, Izabela Szczęsna-Hajdas, Elżbieta Szczupak, Mirosław Szewczyk, Mirosław Szewczyk, Aleksandra Szneider, Michał Taniukiewicz, Bożena Tęgowska, Damian Wach, Wojciech Węgier, Zuzanna Wiesion, Bartek Wiœniowski, Łukasz Wojciechowski, Artur Wołosewicz, Grzegorz Wójtowicz, Praca Zbiorowa, Paulina Zielińska, Maciej Zieliński, Karolina Zyśk, Grzegorz Żegliński, Małgorzata Żeleźnicka,


Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych w Szczecinie
71-080 Szczecin, ul. Ku Słońcu 27-30
Szczecin 2024-07-15 r.
tel.: 91-48-48-056, FAX: 91-48-56-039